Fakta: Djurgårdens IF

Arena: Tele 2 Arena (30 000 åskådare)

Antal SM Guld: 12 st

Cupguld: 5 st

Allsvenska säsonger: 64 st

Placering i maratontabellen: 7:a

Svenska mästarna 2019 titulerades överraskande Djurgårdens IF. Klubben har genomgått en ekonomiskt sätt stökiga tider med kraftiga förluster och där man 2013 genomförde förändringar i organisationen för att vända på trenden och där stort ansvar skulle landa på sportchefen Bosse Andersson och VD:n Henrik Berggren. Budskapet var tydligt, vi måste bli en säljande verksamhet och bygga upp en solid ekonomi.

Från ekonomiskt haveri till en sund grund att stå på. Djurgården har genomgått en resa där man sakta har klättrat i tabellen och där plånboken har blivit lite tjockare. År 2019 spände man musklerna på resurser man har och de blev jackpot i det sportsliga. Klubben ska nu ut i Europa och med rekordförsäljningen utav Marcus Danielsson så tappar man en viktig pjäs men får möjligheten att bredda truppen med spets men ändå ha kvar pengar från försäljningen för att stärka ekonomin

Nedan ska vi studera närmare om Djurgården byggt upp en grund som gör att klubben kan satsa vidare och stanna kvar i den absoluta toppen i Allsvenkan

Publiksnitt

Djurgården har i jämförelse med AIK och Hammarby haft svårast att dra publik. Klubben lämnade Stockholm Stadion sommaren 2013 med kapacitet 14 417 åskådare till Tele 2 med kapacitet 30 000 åskådare. Publiksnittet har efter flytten stigit till högre nivåer och klubben har sen flytten haft ett högre publiksnitt än IFK Göteborg

Förra säsongen nådde man sitt näst högsta publiksnitt på Tele 2 med 15 958 åskådare. Den siffran gör att Djurgården hamnar på en fjärde plats. Hammarby slutade etta med ett publiksnittet 24 232 åskådare följt av AIK med siffran 18 969.

Djurgården publiksiffror ökar men behöver ta ett ytterligare kliv för att minska sitt beroende till spelarförsäljningar.

Omsättning

Bosse Andersson och Henrik Berggren tillträdde sina poster 2013 med uppgift att klubbens omsättning måste upp och att klubben måste bli en säljande verksamhet. Spelarförsäljningarna började ta ordentligt med fart 2016 och är den primära faktorn till att klubben ökat sin omsättning. Rekordnotering noterades 2018 på 169 miljoner kronor och där spelarförsäljningar kring 56,5 miljoner kronor var den underliggande faktorn.

Djurgårdens omsättning sjönk 2019 vilket beror på minskad spelarförsäljning. IFK Göteborg hade en starkare säsong inom spelarförsäljning och landar på en omsättning som blev cirka 6 miljoner kronor lägre än svenska mästarna

Djurgårdens omsättning landar bland topp sju lagen på en sjätteplats. Malmö FF når den högsta omsättningen på 371 miljoner kronor, följt av BK Häcken och AIK på 186 miljoner kronor.

Djurgårdens omsättning fördelat på poster som redovisas nedan ger följande procentuella fördelning där året innan anges inom parantes

Matchintäkter: 29,1% (20,3%)

Sponsorintäkter: 22,7% (18,1%)

Spelarförsäljning: 10,7% (33,3%)

TV-intäkter: 8,9% (6,4%)

För detta år har omsättningen redan tagit rejält med fart då Marcus Danielsson sålts för en rekordsumma. Lägg därtill ökad försäljning utav årskort och att sponsorerna troligen kommer öka. Sen väntar Europaäventyr och även om Djurgården inte tar sig in.i Champions League eller Europa League kommer intäkter på mångmiljonbelopp tillkomma. Djurgården har redan nu lagt grunden till ett rekordår rent omsättningsmässigt sätt där klubben med god chans kan komma över 200 miljoner kronor och som kan bli betydligt högre än så beroende på hur det går i Europaspelet

Matchintäkter

Sen flytten till Tele 2 har publikintäkterna ökat. Rekord redovisades förra säsongen. Klubbens snittintäkt per åskådare 2019 landade på 176 kronor. Motsvarande siffra hos IFK Göteborg landade på 157 kr. Klubbens matchintäkter gör att klubben av topp sju lagen landar på fjärde plats. Malmö FF drog in mest publikintäkter på cirka 86 miljoner kronor

Djurgårdens publikintäkter ökar och med lyckad sportslig säsong i Allsvenskan samt bra med spel i Europa så kommer klubben med stor sannolikhet slå nytt rekord 2020. I Stockholm är man fortsatt på tredjeplats där Hammarby drar mest publikintäkter med 57 miljoner kronor men där snittintäkten per åskådare är precis som IFK Göteborg på 157 kr.

Sponsorer

När klubben mådde som ekonomiskt sämst 2010-2011 hade sponsorintäkterna backat rejält. Rejäl uppgång skedde 2012 men för at sen backa igen. År 2014 gjorde klubben klart med en bekant huvudsponsor Prioritet Finans och därefter har klubben stabiliserat sina sponsorintäkter som successivt ökat. Trots sm-guld är IFK Göteborgs sponsorintäkter fortsatt högre och det är enbart 2007 som klubben noterar högre sponsorintäkter.

Djurgårdens sponsorintäkter landar klubben på en femteplats av topp sju lagen. Malmö FF är etta med sina 71,8 miljoner kronor.

Med sportsliga framgångar på senare tid med cupguld och sm-guld finns alla förutsättningar att klubben även här kommer notera en rekordsiffra i sponsorintäkter. Bland Stockholmslagen är det oerhört jämnt där Hammarby och AIK båda landar i sponsorintäkter på 33 miljoner kronor.

Spelarförsäljningar

Djurgården mådde ekonomiskt som sämst 2011 med ytterligare förluster och en soliditet som sjönk ner till 27,8%. Klubben fick inte ekonomin att gå runt och man var tvungen att börja sälja spelare till högre belopp. År 2014 med Bosse Andersson i spetsen började affärerna ta fart och där man 2018 redovisade en rekordnotering. IFK Göteborg har varit bättre på att sälja spelare över tid och jämför man klubbarna har Djurgården sålt spelare för 237 miljoner kronor medan IFK Göteborg har sålt spelare för 265 miljoner kronor.

Sen Bosse Andersson tillträde som sportchef 2013 har klubben sålt spelare för 187 miljoner kronor vilket motsvarar 78,9% av den totala försäljningen. Motsvarande siffra hos IFK Göteborg är 166,8 miljoner kronor som motsvarar 63,5% av den totala försäljningen.

Förra säsongen var den näst lägsta försäljningsåret för Bosse Andersson sen han tillträdde 2013 och det slog hårt på sista raden. Klubbens försäljning av spelare landar klubben på en sista plats av topp sju lagen. IFK Norrköping slutar etta med 52,6 miljoner kronor

För 2020 talar mycket för att Djurgården precis som övriga intäktsposter slår rekord i spelarförsäljingar

TV-intäkter

Klubbarnas TV-intäkter baseras på klubbens fem senaste placeringar i Allsvenskan. Ju bättre placering desto lägre poäng får man. Den klubb som har lägst poäng får störst fördelning utav TV-intäkterna som i år kommer öka med det nya TV-avtalet SEF knutit samman med Discovery.

Djurgårdens fem senaste placeringar ger klubben summan 24 poäng. Motsvarande siffra för IFK Göteborg är 34 poäng och med hänsyn till Djurgårdens placering förra säsongen ökar man gapet till IFK Göteborg vilket kommer spegla nästa bokslut. Även denna post kommer Djurgården slå rekord år 2020

Personalkostnader

När Djurgården 2011 mådde som sämst rent ekonomiskt präglades det utav en tid med hårda besparingar. Från 2011 fram till dagens bokslut har klubben mer än dubblat sina personalkostnader. Guldåret 2019 når personalkostnaderna högsta siffran. Det kostar att vinna sm-guld där spelarna får en extra bonus som läggs som personalkostnader. Gapet mellan Djurgården och IFK Göteborg har sen 2017 varit på identiska nivåer där IFK Göteborg har de två senaste åren ökat sina personalkostnader men aviserar i senaste bokslutet att man har budgeterat en minskning av personalkostnader på 6 miljoner kronor

Djurgårdens personalkostnader placerar klubben på en fjärde plats. Malmö FF är etta med 181 miljoner kronor följt av Hammarby på 106 miljoner kronor

Djurgårdens personalkostnader är 62,5% av klubbens totala omsättning. IFK Göteborg har en motsvarande siffra 50,1%. Det är en hög siffra Djurgården redovisar och som bekräftar att klubben är i enormt behov utav att sälja spelare som man nu gjort 2020 för att ekonomin ska gå runt och växa men även att klubbens andra intäktsposter måste stiga vilka berörda i denna rapport med stor sannolikhet kommer att göra. Så även om procentsatsen är väldigt hög så kommer intäkterna i alla poster gå åt rätt håll förutsatt att personalkostnaderna inte skenar allt för mycket.

Säsongen 2020 kan med sportsliga framgångar såväl i Allsvenskan som Europa ge personalkostnader som överstiger 100 miljoner kronor så ja vi checkar in ytterligare en potentiell rekordnotering.

Årets resultat

Från ekonomiskt haveri från 2008-2013 har Djurgården förbättrat på sina resultat tack vare starka spelarförsäljningar. Klubben redovisar 2019 den största förlusten sen Henrik Berggren och Bosse Andersson tillträdde sina poster 2013 och verkar ha gjort ett medvetet val att inte sälja spelare för större summor förra sommaren då klubben såg sin chans att utmana om guldet.

Djurgårdens resultat 2019 placerar dem sist i tabellen av topp sju lagen. Bäst resultat redovisar Malmö FF med en vinst på 16 miljoner kronor

För kommande säsong finns alla förutsättningar att slå rekord då klubben till en början inte kommer köpa spelare för hela summan man fick för Marcus Danielsson plus sportsliga möjligheter som hägrar för klubben

Avskrivningar

Avskrivningarna tyngde Djurgårdens resultat väldigt mycket perioden 2010-2013. Efter att börjat om sin ekonomiska resa 2014 i takt med förbättrade resultat och kassaflöde har Djurgården ökat sina investeringar i spelartruppen vilket märks på avskrivningarna som ökar. IFK Göteborg har sen 2015 gått åt det motsatta hållet för att bromsa förlusterna och stabilisera sin ekonomi där man fram till 2015 agerade långt över vad tillgångarna tillät.

Djurgårdens avskrivningar på senaste bokslutet placerar dem på en fjärdeplats. Malmö FF som har stora avskrivningar på bl.a arenan har högst avskrivningar på 42 miljoner följt av IFK Norrköping som även dem har stora avskrivningar som inte bara ligger på spelarköp och landar på 19 miljoner.

För säsongen kommer Djurgården med Marcus Danielsson pengarna investera i nya spelare för att matcha spel i Allsvenskan och ge ett ordentligt försök att lyckas i Europa leda till att man kommer till nästa bokslut öka sina avskrivningar.

Eget kaptial

Trots att årets resultat pendlat upp och ner så har Djurgården tack vare ett starkare kassaflöde byggt upp ett starkare eget kapital. Det egna kapitalet är skillnaden mellan tillgångar och skulder som kan vara kapital ägare sätter in, kapitaltillskott samt vinster.

Klubbens egna kapital placerar klubben på en femte plats av topp sju ligan. Malmö FF har högst eget kapital på 512,8 miljoner kronor, följt av IFK Norrköping på 110 miljoner kronor

Då en kinesisk klubb köpte Marcus Danielsson så är chansen stor att klubben betalade hela summan direkt istället för avbetalningar vilket är vanligare hos kinesiska klubbar. Med det kapitaltillskottet kring 50 miljoner kronor som media säger så har det egna kapitalet stigit rejält redan i starten på säsongen. Med hänsyn till de sportsliga förutsättningarna Djurgården står inför så är det även här en post klubben kan komma att göra en rekordnotering

Kassa

Sen Bosse Andersson började sälja spelare har det varit vanligt att det skett över en längre avbetalningsperiod. Detta för att maximera slutsumman så mycket som möjligt. Senaste året visar det exemplet där kassan stiger trots att klubben gör en förlust på över 14 miljoner kronor. Det som stärkt klubbkassan är 2018 års försäljningar där stor del av pengarna kom in 2019. Bosse Andersson som sportchef har sett till att klubben sen 2013 har en mycket stabilare kassa.

Djurgårdens kassa placerar klubben på en fjärde plats. Malmö FF har starkaste kassan på 216 miljoner kronor följt av BK Häcken med 83,5 miljoner kronor.

Som nämnt på eget kapital har Djurgården redan fått in en stor summa för Marcus Danielsson som går direkt in i kassan så det är inga tvivel om det, Djurgården kommer nästa bokslut redovisa den starkaste kassan i klubbens historia.

Omsättningstillgångar vs kortfristiga skulder

Hur sund en klubbs ekonomi är och hur risktagande klubben agerar ser man i posterna omsättningstillgångar och kortfristiga skulder. Omsättningstillgångar är likvida medel man har idag plus likvida medel man räknar med att få inom 12 månader. Det kan vara avbetalningar köpande klubb ska betala för den spelaren man värvade, det kan vara tv-intäkter från SEF om man vet vad årets summa ska bli, det kan vara ersättningar från UEFA i samband med spel ute i Europa.

Kortfristiga skulder är likvida medel man avser att betala inom 12 månader. Det kan vara avbetalning på en spelare man köpt in, det kan vara skulder till leverantörer.

En sund ekonomi bygger på att man har mer pengar på väg in än på väg ut. Har man en stark kassa kan man bättre hantera scenariot om skulderna överstiger omsättningstillgångarna men där det blir tuffare om man redan har låg nivå av likvida medel

Som nämnt hade Djurgården en tuff ekonomisk situation 2008-2013 vilket speglar grafer ovan där skulderna var högre. Klubbens omsättningstillgångar har därefter vuxit tack vare att man haft stora kundfodringar i samband med spelarförsäljningar i form av att köpande klubb köpt spelaren med en avbetalningsplan. Största omsättningstillgångar nådde man 2018 där man sålde spelare för över 56 miljoner kronor och där stor del av pengarna kom in året efter. IFK Göteborg redovisar fortsatt högre kortfristiga skulder än omsättningstillgångar på en svag kassa vilket gör klubbens situation mer sårbar.

Gapet mellan omsättningstillgångar och kortfristiga skulder minskade 2019 då kundfodringarna minskade men där gapet är stabilt tack vare en starkare kassa

Djurgårdens omsättningstillgångar placerar klubben på en fjärde plats. Malmö FF har högst redovisat värde på 345 miljoner kronor, följt av BK Häcken på 92 miljoner kronor

För 2020 har omsättningstillgångarna ökat då klubbkassan stärkts direkt på grund av Marcus Danielsson försäljningen så jag räknar på nyo att Djurgården redovisar en rekordnotering

Summering

Rekord på rekord väntar Djurgården 2020. Marcus Danielsson försäljningen gör stor skillnad och lägg därtill spel i Europa som kan ge enorma intäkter vid framgång. Djurgården kan få ett riktigt angenämt år där truppen är trots försäljningen utav Danielsson väldigt intakt. Med pengar in kan klubben bredda truppen med ytterligare spets men ändå lägga stor del av transferintäkten i kassan.

Djurgårdens bokslut 2019 ger ett sken av att nåt stort är på gång rent ekonomiskt. Hur stort det blir hänger helt på det sportsliga.

Klubben behöver dock öka sina publikintäkter, man har fortsatt lägst inkomst bland Stockholmslagen och klubben behöver öka sina sponsorintäkter för att minska beroendet till spelarförsäljningar då klubbens personalkostnader sett till omsättning är väldigt hög. För 2020. ser de bra ut men över tid måste Djurgården få en jämnare fördelning utav intäkterna. Det blir svårt att utmana om guld varje år om man är i stort behov av att sälja för att klara sig

Hur går den sportsliga säsongen? Jag tror Djurgården åker ut kvalomgång 2 i Champions League samt playoff. till Europa League. I Allsvenskan slutar man tvåa och redovisar ett riktigt bra bokslut för 2020.

Categories:

BaraBen-podden
Facebook
Kategorier