Fakta: Malmö FF

Arena: 22 500 (21 000 vid Europaspel)

Antal SM Guld: 20 st

Antal cupguld: 14 st

Antal säsonger i Allsvenskan: 84

Placering i maratontabellen: 1:a

Malmö FF är Allsvenskans rikaste klubb. Hur har resan sett ut och varför är klubben mer en någonsin beroende utav två frontsframgångar med både starka spelarförsäljningar och framgång i Europa?

Till skillnad från övriga Allsvenskan så har Malmö FF tagit på sig en kostym där enbart framgång i Europa League inte räcker för att klubben ska ta nästa kliv uppåt och närma sig FC Köpenhamns ekonomi. För Malmö FF är inte nöjda, dem vill bli större men utan SM-Guld två år i rad står Malmö FF inför en tuff utmaning att leverera ett ekonomiskt lyckat år. Malmö FF är klubben som behöver vinna SM Guld för att växa, för hur attraktiv kommer framtida Europe Conference League vara för Malmö FF? Som det ser ut nu kan det bli ett enormt ekonomiskt bakslag för klubben att inte få spela i Europa League som för klubben gjort det möjligt att gå plus rent ekonomiskt

Malmö FF har vuxit tack vare framgångarna i Europa men även tack vare spelarförsäljningar och andra intäkter som imponerar. Det är lätt att stirra blint på Champions League men Malmö lade grunden tidigt för att bli en ekonomisk stormakt som klubben med stor sannolikhet hade blivit även utan Champions League fast i mindre skala.

Omsättning

Malmö FF har överlägset högst omsättning i Allsvenskan. De säsonger omsättningen skenade iväg var i samband med spel i Champions League säsongerna 2014 och 2015. Det är lätt att stirra blint på dessa två säsonger men Malmö FF har haft sen 2008 haft Allsvenskans högsta omsättning där alla intäktsposter har ökat. Utöver det sportsliga har även Malmö FF skapat ytterligare intäktskällor i form av event som konferenser som senaste säsongen omsatte 25,5 miljoner kronor. Event är ej med i graferna nedan utan följande poster är med och hur stor del av omsättningen respektive har stått för och inom parantes året innan

Matchintäkter: 23,11% (21,6%)

Sponsorer: 19,3% (20,5%)

UEFA inkomster: 27,4% (23,8%)

TV intäkter: 4,9% (3,6%)

Merchandise: 5,2% (4,2%)

Malmö FF:s omsättning har varit väldigt hög, primärt tack vare starka spelarförsäljningar ihop med spel ute i Europa. Förra säsongen noterade klubben den sämsta siffran på spelarförsäljning sen 2013 men tack vare starkt ökande intäkter på flera andra poster kunde Malmö FF notera klubbens tredje högsta omsättning i klubbens historia

För kommande säsong skulle ett missat gruppspel i Europa leda till ett omsättningstapp kring 90 miljoner kronor (kvalspel ger intäkter) vilket gör klubben extremt beroende utav att förbättra på sina spelarförsäljningar där klubben erkänt har varit duktiga på att betalt.

Publiksnitt (Allsvenskan)

Malmö FF flytadde in till Swedbank stadion 2009 och har bortsett från 2011 haft ett högre publiksnitt än vad man hade på Malmö stadion. De två senaste säsongerna har Malmö FF inte vunnit sm-guld och det märks. på publiksnittet som är cirka 2000 lägre än sist man vann. Klubbens publiksnitt placerar dem på en tredje plats av topp sju lagen där Hammarby och AIK noterade högre publiksnitt

Trots de sportsliga framgångarna och en arena som håller hög klass så är det förvånande att Malmö FF inte fyller arenan i större grad. Med hänsyn till de ekonomiska och sportsliga framgångarna klubben har gjort borde man varit.i det läget att se över möjligheten att bygga ut arenan till 30 000 åskådare så man kan närma sig än mer FC Köpenhamns ekonomi.

Matchintäkter

Förra säsongen tog Malmö FF över driften på sin Eleda arena. Det innebär att kiosk och restaurangintäkterna tillkommer och effekten i omsättningen ser vi där klubben redovisar rekordomsättning på matchintäkter. Detta kan jämföras med året 2014 där man spelade Champions League och vann Allsvenskan och där matchintäkterna då var cirka 22 miljoner kronor lägre än förra året.

I Allsvenskan är man överlägset etta följt av Hammarby som omsatte 57 miljoner kronor.

Malmö FF:s matchintäkter har de två senaste säsongerna ökat rejält och det tack vare spel ute i Europa där Malmö FF lyckats dra mycket publik. År 2016 och 2017 är siffror där klubben inte lyckades ta sig ut till Europaspel. Ett misslyckande att ta sig ut till Europaspel kan leda till minskade intäkter kring 20 miljoner kronor.

Sponsorer

Malmö FF har sen 2007 dragit in mest sponsorintäkter varje säsong. Totalt har klubben mellan perioden 2007-2019 dragit in 834 miljoner kronor medan IFK Göteborg dragit in 436 miljoner kronor som även det i Allsvenska mått är högt

Det är imponerade hur Malmö FF har jobbat med sina sponsorer och där resan började år 2000 när man startade nätverket som fick affärerna att ta fart. Högsta intäkterna från sponsorerna redovisades Champions League åren. Sponsorintäkterna tog ordentligt med fart när klubben flyttade in till Swedbank Stadium och jämför man de båda posterna är avvikelsen cirka 11 miljoner kronor.

Ska Malmös sponsorer ta ytterligare kliv behöver man växa än mer sportsligt och dra mer publik. En större kapacitet på arenan skulle kunna ge än mer sponsring. En post man dominerar i svensk fotboll

Spelarförsäljning

Daniel Andersson tillträdde som sportchef år 2014. Fram till senaste bokslutet har han sålt spelare för 249,5 miljoner kronor av totalen 373 miljoner kronor. Bosse Andersson som ständigt hyllas i media har sen 2013 då han tillträdde som sportchef sålt för 187 miljoner kronor. Rent försäljningsmässigt är Daniel Andersson den bästa sportchefen oavsett hur tråkig han är att intervjua. IFK Göteborg som ökat sina spelarförsäljningar de två senaste säsongerna har sålt spelare för totalt (2007-2019) 265 miljoner kronor vilket i Allsvenska mått är väldigt starka siffror.

Förra året sålde man spelare för i Malmö mått endast 12,9 miljoner kronor som är det lägsta belopp Daniel Andersson kan redovisa som sportchef. För att klubben ska växa måste man sälja och det förståeligt att klubben valde att avsluta Röslers tjänst i klubben då han inte var den tränare som gav yngre spelare chansen

Klubbens spelarförsäljningar placerar klubben på en sista plats av topp sju klubbarna. Norrköping redovisade högst försäljning med värdet 52,6 miljoner kronor.

För kommande säsong har nye tränare Jon Dahl Tomasson redan gett yngre spelare chansen att spela från start. Det är inget snack om saken att klubben sökt efter en tränare som ska utveckla talanger för att skapa ett starkt försäljningsvärde. Frågan är om satsningen på yngre spelare kommer gynna klubben sportsligt och hur kommer etablerade spelare hantera att få sitta på bänken?

UEFA intäkter

Det är ingen överraskning att Malmö dragit in enorma intäkter från Europa. År 2014 och 2015 spelade man i Champions League. Det jag finner intressant är Europa League intäkterna. År 2013 spelade man i Europa League och drog in 33,5 miljoner kronor. Hade inte Malmö FF gått vidare i gruppen de två senaste säsongerna så hade intäkterna varit högre ändå i jämförelse med 2013 då UEFA har ökat ersättningen till klubbarna som deltar i turnering och den kommer att öka för att göra Europa League än mer attraktiv.

För Malmö FF är det extremt kännbart framöver om man spelar i Conference League istället för Europa League. Nu är inga intäkter utkommunicerade men enligt Noa Bachner på Expressen pratas det om att de svenska klubbarna knappt kan gå runt vid deltagande i Conference League. Vad UEFA kommer ersätta klubbarna återstår att se men för Malmö FF kommer åren då man inte vinner sm-guld bli extremt kännbar då man idag har en kostym med kostnader som gör Europa intäkterna enormt viktiga för att växa. Då man gärna jämför sig med FC Köpenhamn kan gapet bli större då danska ligan har högre ranking än den svenska kommer de klubbarna fortsatt få ha representanter i Europa League.

Malmö FF:s behov av att sälja spelare vid missat sm-guld kommer öka markant när Conference League träder i kraft 2021

Merchandise

Malmö FF är tillsammans med IFK Göteborg som redovisar souvenirförsäljning. Sen sm-guldet 2013 har Malmö FF vuxit rejält i merchandise och är idag på tredje plats av topp sju klubbarna. Djurgården hade högst omsättning på merchen förra säsongen på 27,4 miljoner kronor

Sen Malmö FF:s sm guld 2013 har försäljningen av merch varit som lägst på 14,3 miljoner kronor och slog förra säsongen rekord.

TV-intäkter

Malmö FF och IFK Göteborg har skiftat plats med varandra flertalet gånger. Sen 2015 har Malmö FF haft högre intäkter som har ökat mer än IFK:s. TV-intäkterna fördelas från SEF och baseras på klubbens fem senaste placeringar i Allsvenskan. Ju lägre poäng man får desto bättre fördelning av pengarna får klubben. Till säsongen 2020 har Malmö FF tillsammans med AIK lägst poäng (12) medan IFK Göteborg har 34 poäng. Gapet 2020 kommer att öka och Malmö FF kommer göra en rekordnotering av tv-intäkter pga SEF:s nya avtal med Discovery.

Av topp sju klubbarna fick Malmö FF näst mest tv-intäkter 2019, AIK fick mest (19,1 miljoner kronor)

Personalkostnader

Personalkostnader inkluderar lön, sign-on och diverse bonusar. Malmö FF redovisar med stor marginal de högsta personalkostnaderna.i hela Allsvenskan. Hammarby är tvåa med 106 miljoner kronor följt av AIK på 93 miljoner kronor.

Senaste två års ökningar baseras på ökade spelarlöner, bonusar för Europaspel samt att klubben anställt mer personal. Idag motsvarar personalkostnaderna 48,4% av omsättningen. Från 2013 har utvecklingen sett ut på följande sätt

2013: 41,8%

2014: 26,77% (Champions League)

2015: 26,8% (Champions League)

2016: 50,5%

2017: 49,9%

2018: 43,%

2019: 48,4%

Högst personalkostnader procentuellt av omsättningen av topp sju klubbarna redovisade Djurgården med 62,2% följt av Hammarby på 58,8%. IFK Göteborgs siffra landar på 50,1%

Trots att Malmö FF redovisar lägre % sats än berörda klubbar plus AIK så har klubben anpassat sin kostnadsportfölj till den högre omsättningen man har och som bygger på enorma framgångar i Europa eller enorma spelarförsäljningar. Bästa av världar är att båda inträffar men fallet kan bli stort rent ekonomiskt om man inte lyckas. Tar vi 2019 som exempel genererade UEFA inkomsterna plus spelarförsäljningar en total intäkt på cirka 114 miljoner kronor. Ett missat sm-guld 2020 och eventuellt deltagande i Conference League innebär med stor sannolikhet ett enormt omsättningstapp som måste täckas upp av enorma spelarförsäljningar som behöver landa kring 2015 års spelarförsäljningar. Malmö FF har i sitt senaste bokslut aviserat att man behöver se över sina personalkostnader och som måste realiseras vid ett eventuellt missat sm-guld

Avskrivningar

Efter Champions League säsongerna tog Malmö FF över arenan fullt ut i sitt ägarskap. Skulder till övriga ägare betalades av och klubbens enorma amorteringar samt räntekostnader sänktes rejält. Med arenan i sin ägo har de materiella tillgångarna skjutit i höjden som ska skrivas av i bokslutet och är huvudanledningen till klubbens i Allsvenska mått enorma avskrivningar som påverkar resultatet. Klubben har även värvat dyrt i spelare som höjer avskrivningarna

Malmö FF är av topp sju klubbarna etta i avskrivningar följt av IFK Norrköping på 19 miljoner som även dem har stora materiella avskrivningar på arenan. IFK Göteborg har tillsammans med BK Häcken lägst avskrivningar av topp sju klubbarna

Årets resultat

Innan Champions League åren redovisade Malmö FF större förluster som gick att relatera till stora investeringar i Swedbank arena. Klubben hade dock innan Swedbank arena byggdes upp ett eget kapital på över 100 miljoner kronor och hade en vettig grund att stå på men förlusterna tog hårt på ekonomin. Europa äventyret tryggade ekonomin där båda Champions League säsonger ihop gav ett resultat på 372 miljoner kronor i vinst. Klubben har efter Champions League fortsatt redovisa vinster. Trots 2019 års framgångar i Europa League så landade vinsten på en betydligt lägre nivå än 2018 där Europa framgången var lika stor. Den stora skillnaden skrivs i spelarförsäljningar som 2019 minskade med 37 miljoner kronor men där andra intäktsposter som matchintäkter och UEFA intäkter steg ordentligt. Personalkostnader drog ner resultatet ordentligt.

Trots den i Malmös sett låga vinsten redovisar man högst vinst av topp sju lagen.

För att Malmö FF ska ta kliv uppåt och ses ekonomiskt som Skandinaviens största klubb behöver man generera högre vinster. Kombinationen starka spelarförsäljningar och höga intäkter från Europaspel är en förutsättning för att klara det sett till den kostnadsportfölj klubben har idag

Eget kapital

Eget kapital är skillnaden mellan tillgångar och skulder. Malmö FF har tack vare sin starka kassa vuxit till en stormakt i eget kapital inom den svenska klubbfotbollen och passerade 2019 en magisk gräns på 500 miljoner kronor. FC Köpenhamn som Malmö FF jagar redovisade 2018 det största egna kapitalet i Skandinavien på 1,1 miljarder kronor.

Klubben hade som lägst eget kapital 2010 när man gjorde större förlust i som berodde på Swedbank arena som kostade klubben enorma pengar i början.

I Sverige är man idag ohotad etta. IFK Norrköping är tvåa med ett eget kapital på 110 miljoner kronor. Malmö FF har sen 2007 varit den klubb som redovisat högst eget kapital.

Kassa


Klubben har haft ett stabilt eget kapital men lika så stabilt har det inte varit med kassaflödet där Swedbank arena var en kostsam affär och där klubben fram till 2014 inte hade större summor att röra sig kring. I början av 2010 talet använde sig klubben tom av en checkredit när det var slut på kontot. Sen vet vi historien. Malmö FF är ohotad etta i Sverige när det kommer till pengar i kassan. BK Häcken är tvåa med sina 87,5 miljoner kronor.


Hur sund en klubbs ekonomi är och hur risktagande klubben agerar ser man i posterna omsättningstillgångar och kortfristiga skulder. Omsättningstillgångar är likvida medel man har idag plus likvida medel man räknar med att få inom 12 månader. Det kan vara avbetalningar köpande klubb ska betala för den spelaren man värvade, det kan vara tv-intäkter från SEF om man vet vad årets summa ska bli, det kan vara ersättningar från UEFA i samband med spel ute i Europa.

Kortfristiga skulder är likvida medel man avser att betala inom 12 månader. Det kan vara avbetalning på en spelare man köpt in, det kan vara skulder till leverantörer.

En sund ekonomi bygger på att man har mer pengar på väg in än på väg ut. Har man en stark kassa kan man bättre hantera scenariot om skulderna överstiger omsättningstillgångarna men där det blir tuffare om man redan har låg nivå av likvida medel

När Malmö FF 2009 flyttade in till Swedbank arena tillkom stora skulder och kostnader. De kortfristiga skulderna skulle tom överstiga omsättningstillgångarna perioden 2012-2013. Därefter har det skett ombytta roller och klubben redovisar 2019 sin näst högsta omsättningstillgångsvärde i klubbens historia. Även här är man ohotad etta. Näst bäst i Sverige är BK Häcken med 92 miljoner kronor.

IFK Göteborg redovisar fortsatt högre kortfristiga skulder än omsättningstillgångar men där chansen är god att 2020 så sker det ett skifte.

Summering

Rika Malmö FF! Ohotad etta i flera poster och där klubben utöver intäkter från UEFA har gjort ett bra jobb att öka övriga intäktsposter. Malmö FF:s sponsorintäkter imponerar stort där klubben har mer än dubbelt så mycket än tvåan Hammarby.

Malmö FF har gjort en imponerande resa och har som klubb inte varit sen på att växa som klubb i takt med de ekonomiska framgångarna man har haft genom åren. Dock har det enormt ökade kostnaderna gjort att de ekonomiska kraven på klubben har ökat. Det räcker inte längre att sälja spelare för 30-40 miljoner kronor för att klubben ska gå runt rent ekonomiskt. Klubben måste lyckas med så mycket mer. Malmö FF behöver lyckas primärt på tre fronter, sm-guld, spelarförsäljningar och Europaspel.

Sällan skådat har ett sm-guld varit så viktigt som säsongen 2020 för Malmö FF. Ett missat sm-guld innebär att även om klubben kommer topp 3 att man inte får spela i Europa League då Conference League träder i kraft 2021 och är för länderna som är rankade på 16 plats och neråt. Sverige är på plats 21 och kommer med största sannolikhet inte klara av att nå en 15 plats nästa år.

Intäkterna i Conference League är inte klara men mycket tyder på att intäkterna inte kommer vara i närheten av Europa League. För Malmö FF:s del som byggt sin ekonomi primärt på Europa framgångar sen 2014 blir detta ett oerhört hårt slag om man inte vinner sm-guld då mästarna fortsatt får kvala till Champions League och där man vid uttåg vid kvalet får chansen att spela i Europa League.

Tiden som ekonomisk stormakt med tillväxt kan med det nya upplägget från UEFA leda till nedgång. Vid missat sm-guld 2020 och spelarförsäljningar som når 2019:års siffror kan vara starten på en nedåtgående trend för Malmö FF rent ekonomiskt. Övriga klubbar i Allsvenskan som inte haft den framgång i Europa som Malmö FF har varit beroende av spelarförsäljningar för att gå runt men skillnaden är att Malmös kostnader är på en betydligt högre nivå.

Malmö FF har dock en oerhörd stabil grund att stå på men när det väl går utför så kan det gå riktigt fort. Scenariot missat sm-guld 2020 kan leda till att Malmö FF 2021 kan göra den största ekonomiska förlusten i svensk klubblagsfotboll genom tiderna

Malmö FF vet och kommer göra allt för att vinna sm-guld i år. Nåt annat är inte acceptabelt. Är Jon Dahl Tomasson tränaren som löser detta samtidigt som kravbilden att spela unga talanger för att skapa försäljningsvärde kommer lira ihop? Kommer etablerade spelare acceptera bänken eller kommer 2020 vara ett friktionsår i spelartruppen? Är Jon Dahl Tomasson tränaren som påbörjar Malmö FF:s resa till ekonomisk nedgång?

Jag personligen tror Malmö FF vinner den allsvenska säsongen. Klubben har allt som ofta klarat av pressen när den är som värst och i år är pressen enorm, inte bara utifrån utan i klubben om man vill bevara sin position som ekonomisk stormakt och ha en chans att närma sig FC Köpenhamn.

Säsongen 2020 blir ett vägval för Malmö FF:s ekonomi till fortsatt framtida tillväxt eller ett ekonomiskt kommande katastrofår.

Categories:

BaraBen-podden
Facebook
Kategorier