

En bit in i andra halvlek när jag funderade över femlingen tänkte jag att första punkten skulle handla om att det är såhär man städar av ett bottenlag. Lugnt och kontrollerat med lite marginal men så blev det ju inte. Det som är gött är att vi har en buffert på två mål när Halmstad tillslut spräcker nollan och att vi faktiskt vinner en match som blir lite panikartad i slutet. Tre poäng in på kontot är som vanligt det allra viktigaste, hur det ser ut är alltid sekundärt.

Kanon nummer ett – harrejävlar vilken pärla Sam levererar på frisparken. Jag har gnällt en del genom åren att vi nästan aldrig drar en frispark rakt i mål men nu har vi Sam Larsson i laget. Det var den snyggaste frisparken från Blåvitt håll på år och dar. Nu har Sam stått för 7 mål och 3 assist på nio allsvenska matcher. Sam är hemvändaren som levererar!

Kanon nummer två – det sa bara pang så satt Felix skott i krysset. Han har ett jäkla tillslag den grabben. Det är kul att vi har lite spelare i laget där man kan skrika skjuuut från läktaren och faktiskt mena det. Felix har dessutom höjt sig rejält det senaste både defensivt och offensivt.

Nu är det hög tid att credda Jonas Bager. Det är en jäkla respekt att han levererar på den här nivån efter att ha legat långt ner i frysboxen under en längre period. Idag är han nog bäst på plan. Från läktaren ser jag inte ett enda felsteg från Bagers sida. Förutom stabilt spel är han också direkt avgörande både framåt och bakåt. Det är hans uppoffrande spel som ger Sam möjligheten att dra in frisparken och det är hans uppoffrande spel som förhindrar att HBK sätter 2-2 på stolpreturen i slutet av matchen. Tack och bock Bager!

Alltså jag försöker verkligen att inte fokusera på domaren här i femlingen men idag tappar Victor Wolf det totalt i andra halvan av andra halvlek. Det är iallafall känslan från läktaren. Det är så jäkla fegt att inte våga plocka upp det andra gula kortet på Carneil exempelvis, en väldigt tveksam straff bakåt och en hel del brutalt spel från HBK som inte straffades. Nej Victor det här var ingen bra insats.

Vi har faktiskt häng på en fjärdeplats. Det trodde man inte när Björklund tog över. Vi är i skrivande stund 4 poäng bakom Häcken på fjärdeplats. Jesper Jansson ska ha credd för ett gott jobb i sommarens transferfönster och Jocke B ska lyftas för den radikala förändring, rent poängmässigt, som han har fått till. Nu jobbar vi oss fortsatt uppåt i tabellen under resterande delen av säsongen!